Nasze kliniki są referencyjnymi ośrodkami w swoich dziedzinach.

 

Urolodzy dziecięcy z całego świata uczą się od naszych lekarzy, przyjeżdżając na wizyty studyjne do nas – to u nas powstała pierwsza klinika urologii dziecięcej w Polsce, która posiada europejską akredytację do szkolenia lekarzy w tej dziedzinie. Jakiekolwiek techniki diagnostyki i leczenia schorzeń tętniczych układu moczowego na poziomie klinicznym, genetycznym i molekularnym są znane w świecie, stosują je nasi specjaliści w Klinice Nefrologii, Transplantacji Nerek i Nadciśnienia Tętniczego. Przez 27 lat wykonaliśmy ponad 16 500 tys. operacji wad wrodzonych serca u dzieci. Prowadzimy europejską bazę danych o operacjach serca u dzieci. To w naszej Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych leczymy ponad 30 proc. noworodków z całej Polski.

 

W Polsce tylko u nas dzieci mogą mieć przeszczepioną wątrobę, nerki czy jelita. Tylko u nas przeprowadzane są rodzinne przeszczepy wątroby. Nasz najdłużej żyjący Pacjent jest już 28 lat po przeszczepie wątroby, prowadzi gospodarstwo rolne i ma się dobrze.

 

W Klinice Neurochirurgii wykonujemy procedury, których nie znajdziemy nigdzie indziej w kraju. Postępowanie medyczne w Klinice Neurologii i Epileptologii od 2011 r. jest uznawane za amerykański standard. To tutaj wprowadzono innowacyjne terapie dla rzadkich padaczek, upośledzenia umysłowego czy postępującego rdzeniowego zaniku mięśni. Nasza Klinika Onkologii leczy wszystkie nowotwory dziecięce poza białaczką, a od 1997 r. wdrożyła jednolite standardy diagnozowania i leczenia nowotworów u dzieci w całej Polsce. Tylko u nas stosuje się innowacyjne metody leczenia nowotworów wątroby u dzieci oraz leczenia siatkówczaka, gdzie ogranicza się chemioterapię ogólnoustrojową, aby zaoszczędzić wzrok i umożliwić jego zachowanie, jeśli to tylko możliwe. Priorytetem bowiem jest dla nas zawsze ratowanie życia dziecka.


W Klinice Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka leczymy ok. 3 500 rocznie najmłodszych najciężej chorych dzieci. To w naszej Klinice Immunologii powstał pierwszy i jedyny w Polsce ośrodek poświęcony pierwotnym niedoborom odporności. Mija już 20 lat od kiedy pierwszy Pacjent miał przeszczep szpiku. Jedyna dostępna w Polsce Poradnia Chorób i Transplantacji Wątroby znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka. To nasi eksperci przeprowadzili badania populacyjne, w wyniku których powstała siatka centylowa, przyjęta przez Ministerstwo Zdrowia za obowiązujący standard. I ciekawostka – jesteśmy jednym z dwóch szpitali pediatrycznych w Polsce, które nie korzystają z cateringu, ale mają własny Dział Żywienia, aby dbać także o odpowiednie żywienie Pacjentów. Dla wielu z nich jedzenie to także lek.


Od 1995 r. jesteśmy także instytutem naukowo-badawczym. Podczas oceny parametrycznej w 2013 r. otrzymaliśmy najwyższą z możliwych kategorię naukową A+, utrzymaliśmy ją także w ostatniej ocenie z 2017 r. jako jeden z dwóch w Polsce instytutów badawczych w obszarze nauk medycznych. Oznacza to w praktyce, m.in. to, że właśnie u nas powstają podręczniki, standardy leczenia i patenty. To ciężka praca naszych ekspertów, którzy nie tylko leczą, ale przekładają praktykę na naukę i odwrotnie. Często powstające podręczniki dla studentów są pierwszymi w Polsce jak np. w Klinice Onkologii czy Endokrynologii i Diabetologii.


W Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” powstają także publikacje zmieniające świat jak ta prof. Ryszarda Grendy dotycząca transplantologii, od jej pojawienia się wszyscy na całym świecie leczą opisanym tam schematem w immunosupresji. Inną sztandarową pracą prof. Mieczysława Litwina jest publikacja dotycząca zupełnie nowego spojrzenia na uszkodzenie naczyń w przewlekłej chorobie nerek – ukazała się ona w amerykańskim piśmie naukowym i takie postępowanie zostało wdrożone w medycynie.

Back to top