W 2017 r. minęło już 40 lat od kiedy w Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” leczymy najtrudniejsze przypadki wielu schorzeń u dzieci nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. Jak mówi jeden z naszych profesorów – za nami jest już tylko ściana, nie mamy gdzie odesłać dziecka z najtrudniejszymi powikłaniami, w żadnym w szpitalu w Polsce nie dostanie ono koniecznej pomocy, jeśli nie dostanie go w Centrum Zdrowia Dziecka.


„Ostatnia deska ratunku” może brzmi banalnie, ale jest częstym skojarzeniem w odniesieniu do naszego szpitala. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nazwał nas „przylądkiem dobrej nadziei”. Do tego przylądka trafiają w 40 proc. dzieci chorujące na choroby rzadkie, a pozostałe 60 proc. z nich mają więcej niż jedną chorobę, wymagającą profesjonalnych działań wielu specjalistów różnych dziedzin. U nas jest to możliwe.


Rocznie przeprowadzamy ok. 40 tys. hospitalizacji szpitalnych i tyle samo hospitalizacji jednodniowych. W naszych poradniach pomagamy rocznie ok. 170 tys. dzieciom z najcięższymi problemami zdrowotnymi. Jedno z nich spędziło w naszym szpitalu aż 3,5 roku.

 

Centrum Zdrowia Dziecka powstało w 1977 r. jako szpital pediatryczny i pomnik, który upamiętnia dzieci poległe w II wojnie światowej. W jego budowę w czynie społecznym włączyło się całe społeczeństwo, harcerze, Polonia. Wciąż kontynuujemy tę ideę bycia darem społecznym dla dzieci z całej Polski. Do dziś otrzymujemy wsparcie od osób, które dziękują w ten sposób za uratowanie życia wiele lat temu.Back to top